Ēriks Berns: “Būt skaistai – tas nav anatomijas, bet vecāku atļaujas jautājums”.

Advertisement
Advertisement

Laimīgs, jauns pāris nolemj iemantot bērnu. Viss noris labvēlīgi un pēc 9 mēnešiem pasaulē ierodas maziņš cilvēciņš.


Vecāku laimei nav robežu, visi ir sajūsmā par šo brīnumu ar lielām, zilām acīm. Kādā vakarā mamma sēž pie sava mazuļa šūpuļa un domā par to, kādu viņa vēlas viņu redzēt, par ko viņš kļūs.


Vecāki veido plānus, viņiem ir priekšstats, kādam ir jābūt viņu bērnam. No tā, ko vēlās vecāki, būs atkarīga bērna audzināšana un attīstība. Bet cik tas ir labi?

Raksta turpinājums - lapa #1
Slavenais amerikāņu psihologs Ēriks Berns savos darbos rakstīja par to, ka vecākiem vajadzētu būt piesardzīgākiem savās cerībās. Un šodien mēs padalīsimies ar tevi par viņa viedokli, lai palīdzētu vecākiem saprast, cik lielā mērā bērna nākotne ir atkarīga no viņiem.

Dzīves programma

Ēriks Berns – amerikāņu psihologs un psihiatrs, scenāriju plānošanas un spēļu teorijas jēdziena autors. Viņš apgalvoja, ka katra cilvēka dzīve tiek programmēta jau bērnībā līdz 5 gadu vecumam, bet pēc tam mēs vienkārši dzīvojam pēc izvēlēta scenārija.

Scenārijs – tas ir mūsu dzīves plāns, kurš izveidojas agrā bērnībā, lielākoties vecāku ietekmē. Berns uzskata, ka tas darbojas kā psiholoģisks impulss, kurš ar milzīgu spēku grūž cilvēku uz priekšu pretī viņa liktenim. Ļoti bieži tas notiek neatkarīgi pat no tā, ko cilvēks vēlas īstenībā.
Dzīves scenārijs sāk veidoties pirmajos dzīves gados, pārsvarā to ieprogrammē māte. Tieši tas formē mūsu scenārija sākuma karkasu. Tas ir kā “primārais protokols” attiecībā par to, kas mēs būsim turpmāk. Šī karkasa formēšanas process turpinās līdz sešiem gadiem.

Kad bērns kļūst sešu gadu vecs, viņa dzīves plāns jau ir gatavs. Īstenībā šis fakts bija zināms vēl viduslaikos, to izmantoja garīdznieki un skolotāji, kuri teica: “Atstājiet man bērnu līdz sešiem gadiem, bet pēc tam ņemiet atpakaļ.” Labs pirmsskolas audzinātājs var paredzēt, kāda dzīve bērnu sagaida, vai viņš kļūs par uzvarētāju vai neveiksminieku.
Zemapziņas plāns nākotnei, mūsu dzīves programma, visbiežāk tiek veidota pēc ģimenes instrukcijām. Svarīgs ir viss, ko vecāki saka savam bērnam. Viņš vecāku vēlēšanos uztver kā komandu, bet tā tas var palikt uz visu mūžu. No tā var atbrīvot tikai spēcīgs emocionāls satricinājums, dramatiski notikumi, piemēram, vecāku neatbalstīta mīlestība.

Psihologs apgalvo, ka tādu atbrīvošanu var panākt ar psihoterapiju, bet ievērojami lēnāk. Vecāku nāve ne vienmēr noņem šo “vārdojumu”. Gluži otrādi, vairumā gadījumu tas kļūst vēl spēcīgāks.
Berns saka: “Visbiežāk bērna lēmumi nevis apzināta plānošana brieduma gados nosaka cilvēka likteni.” Un tas patiešām tā ir, reizēm rodas tāds iespaids, ka cilvēkus virza uz kaut kurieni nezināmi spēki. Piedevām, pat ja tas ir pretrunā viņa dzīves mērķiem.

Tie, kuri sapņo par naudu, to zaudē nesaprotamu iemeslu dēļ, kuri alkst mīlestību, izraisa cilvēkos tikai naidu. Tieši tā darbojas arī dzīves programma, kas ielikta mūsos kopš bērnības.

Taču ir viens bet: scenārijs nedarbosies, kamēr pats bērns to nepieņems. Protams, to nepavadīs mūzika un uguņošana, vienkārši reiz bērns var pateikt: “Gribu būt kā mamma.” No šī brīža programma sāk darboties.
Advertisement

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement
Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Šodien 08:35elda vera
Tā ir mana liecība par to cilvēku labo darbu, kurš man palīdzēja. Mans vārds ir ELDA VERA, un es esmu Spānijā. Mana dzīve ir atgriezusies! Pēc astoņus laulības gadus mans vīrs atstāja mani un atstāja mani ar mūsu trīs bērniem. Es jutu, ka mana dzīve tuvojas beigām un nokrist. Paldies vednim ar nosaukumu DR Chamberc, kuru es satiku tiešsaistē. Ticīgi dienā, sērfoties internetā, es meklēju labu rakstības bokseri, kas varētu atrisināt manas problēmas. Es atradu virkni liecību par šo īpašo vedni. Daži cilvēki liecināja, ka viņš atveda atpakaļ bijušo mīļāko, daži liecināja, ka viņš ir atjaunojis dzembu, daži liecina, ka viņš varētu izteikt burvestību, lai apturētu šķiršanos un tā tālāk. Bija īpaša liecība, ko es redzēju, sieviete sauca Grace, liecinot par to, kā Dr.Chamberc atkāpās no saviem bijušajiem mīļotājiem mazāk kā 48 stundas, un pēc liecības beigām viņa atbrīvoja Dr.Chamberc e-pasta adresi. Pēc visu to izlasīšanas es nolēmu izmēģināt DR Chanberc. Es sazinājos ar viņu pa e-pastu, un
0 0 Vakar 15:38Linda
Daļēja taisnība

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © GanGnam.lv 2012 - 2017