Ko darīt aizrīšanās gadījumā, ja blakus neviena nav? Glābt sevi!

Advertisement
Advertisement

Katram ir gadījies dzīvē, ka ēdiens nejauši nonāk elpceļos, nevis barības vadā, bet parasti šo problēmu var atrisināt atklepojoties. Diemžēl pastāv arī tādas situācijas, kad neuzmanības dēļ cilvēks var zaudēt savu dzīvību. Mēs esam pārliecināti, ka katram ir jāapgūst pirmās palīdzības iemaņas, neatkarīgi no vecuma un nodarbošanās. Pēc šī raksta izlasīšanas Tu vairs nesitīsi draugam pa muguru, ja viņš aizrīsies, bet gan rīkosies citādāk...

 

Mūsu redakcija iemācīs Tevi, kas jādara aizrīšanās gadījumā, un šīs prasmes Tev noteikti noderēs nākotnē.

 

Raksta turpinājums - lapa #1
Ko darīt, ja esi aizrijies?

Aizrīšanās jeb asfiksija rodas, ja elpceļos nokļūst kāds svešķermenis. Ja nesāksi rīkoties laicīgi, Tu vari pazaudēt laiku, kurš ir cietušā veselības vai pat dzīvības vērts.

Sirds sistas lēnāk, cilvēks zaudē samaņu. Ja smadzenes nesaņem pietiekamo skābekļa daudzumu, jau pēc 3 minūtēm cietušā organismā darbība tiek iztraucēta, savukārt vēl pēc minūtes cilvēks mirst. Skan biedējoši, vai ne? Galvenais - neapjūc šādā situācijā un palīdzi! Tu intuitīvi sāksi pielietot primitīvākos pirmās palīdzības paņēmienus, tāpēc varēsi nekavējoties sniegt nepieciešamo palīdzību.
Aizrīšanās pazīmes.

Ja tu nebiji klāt, kad nelaimes gadījums ir noticis, un nezini, kas kļuva par nosmakšanas iemeslu, šīs pazīmes palīdzēs Tev viegli noteikt, vai cietušā elpceļos ir kāds svešķermenis.
1. Mokošs klepus, sārti vaigi un asarošana.
2. Cietušajām rodas panika, bailes no nāves un uztraukums.
3. Cilvēkam ir grūti elpot, vai arī viņš neelpo vispār.
4. Āda maina krāsu no sārtās uz zilo.
5. Beigu stadija - bezsamaņa. Cietušais neelpo, sākas problēmas ar sirdi, rezultātā iestājas klīniskā nāve.
Pirmā palīdzība aizrīšanās gadījumā.

Cenšoties palīdzēt, cilvēki nereti sit cietušajam pa muguru, kas patiesībā var beigties ļoti, ļoti bēdīgi! Sitot pa muguru, ”glābējs” tikai bīda svešķermeni tālāk.

Sākumā ir jānoskaidro, vai cietušais elpo. Ja viņš elpo un klepo pie reizes - ar to pietiek, lai dabūtu nelielo traucēkli ārā no elpceļiem. Ja 30 sekunžu laikā asfiksijas pazīmes tikai palielinās, ir jāizsauc ātrā palīdzība un pēc iespējas operatīvāk jāizmanto Heimliha paņēmiens.
Ja cietušais ir samaņā, apķer viņu no aizmugures ar abām rokām. Vienas rokas pirkstus saliec un uzliec to starp cietušā nabu un krūtīm. Otru plaukstu uzliec virs dūres. Spēcīgi spied dūri cietušā vēderā, saliekot rokas elkoņos.

Centies nespiest uz krūškurvi. Nepieciešamības gadījumā augstākminēto paņēmienu atkārto dažas reizes, kamēr elpceļi netiks atbrīvoti. Ja svešķermenis ir atbrīvojis traheju, cilvēks atsāks elpot, mainīsies sejas krāsa.

Ja cietušā ir grūtniece, spied dūri nevis vēderā, bet gan krūškurvja vidū. Rīkojies ļoti uzmanīgi.
Advertisement

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement
Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Vakar 15:38Linda
Daļēja taisnība

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © GanGnam.lv 2012 - 2017