Man saka: “Es dēlu no 2 gadiem mācu lasīt” - Es atbildu: “Nu un muļķis”

Advertisement
Advertisement

Dažos pēdējos gados vērojama tāda tendence: bērniem sāk mācīt rakstīt un lasīt turpat vai no autiņiem. Daudzi vecāki māca bērnam jau kopš divu gadu vecuma to, ko paši iemācījās 5 gados.

 

Bet, vai tas netraumē bērnu? Cik daudz attaisnojama tāda pieeja bērnu audzināšanai un mācīšanai?

Raksta turpinājums - lapa #1
Mēs nolēmām šo jautājumu izpētīt. Mēs uzzinājām psiholingvista, neirobiologa, Pētergurgas Valsts universitātes profesores Tatjanas Čerņigovskajas viedokli šajā jautājumā. Un mēs viņai pilnībā piekrītam!

Kā pareizi mācīt bērnu

Mūsdienu vecāki visiem spēkiem cenšas savu bērnu galvās ielikt pēc iespējas vairāk zināšanas un to izdarīt pēc iespējas agrāk. Un vēl no sirds tic tam, ka tā ir labākā pieeja bērna audzināšanā. Tatjana Čerņigovskaja uzskata, ka daudz svarīgāk ir necensties ielikt bērna galvā maksimālu daudzumu informācijas, bet saprast, kā izmantot smadzeņu resursus. Un visu darīt savlaicīgi.

Profesore saka: “Bērniem ir ļoti svarīgi sākt mācīties savlaicīgi. Mūsdienu bērna galvenā nelaime ir godkārīgi vecāki. Kad man saka: “Es savu dēlu divos gados sāku mācīt lasīt”, es atbildu: “Nu un muļķis!”. Kāpēc tas ir vajadzīgs? Savos divos gados viņš to vēl nespēj darīt. Viņa smadzenes tam nav gatavas. Ja jūs viņu iedresēsiet – viņš, protams, gan lasīs, gan, varbūt, pat rakstīs, bet mums ar jums ir cits uzdevums.”
Tikai kam tas ir vajadzīgs vairāk? Bērnam vai tev? Bērnam visam jābūt savā laikā. Sākumā rotaļas ar lācīti, grāmatas ar bildēm, bet tikai pēc tam lasīšana. Bet vecākiem tas visbiežāk vajadzīgs, lai lielītos, ka viņu acuraugs savos divos gadiņos jau māk lasīt. Ar bērnu smadzenēm vajag nodarboties, attīstīt nevis piebāzt ar kaudzi informācijas, kuru viņš vēl nevar apgūt.

Tatjana Čerņigovskaja dod dažus padomus, kā strādāt ar bērnu, kam ir vērts pievērst uzmanību.
1. Sīkā motorika

Ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību bērna sīkās motorikas attīstībai. Bērniem ir ļoti svarīgi kaut ko veidot no plastilīna, izgriezt ar šķērēm, pārlasīt pērlītes vai citus sīkus priekšmetus. Ja bērns to nedara, tad sīkā motorika nedarbojas. No tā izriet problēmas ar runas funkciju.

Tas ir daudz svarīgāk par bērna dresēšanu no mazuļa gadiem lasīt. Ja tu bērnam neattīsti sīko motoriku, pēc tam nesūdzies, ka viņa smadzenes darbojās slikti.
2. Mūzika

Mūsdienu neirozinātnes nodarbojas ar to, ka pēta smadzenes, kamēr uz tām iedarbojas mūzika. Tagad ir zināms, ka mūzikas dalība bērna attīstības procesā, īpaši agrā bērnībā, stipri ietekmē nervu tīkla struktūru un kvalitāti.

Profesore saka: “Kad bērnam māca mūziku, viņš pierod pievērst uzmanību sīkām detaļām, atšķirt skaņas savā starpā un to ilgumu. U tieši šajā laikā veidojās smalkais neironu tīkla ietvars.”
Advertisement

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement
Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Šodien 15:54ad
kas tur ko domāt.inteliģenta ielene.ja pati būtu vērta lai blakus būtu intelektuāls vīrietis nebūtu tagad tik plašas pieredzes
0 0 Šodien 13:24Agrita
Varētu domāt, ka vīrieši ir labāki pēc 40, tādas pašas problēmas, un jā, ne jau visiem, tāpat kā sievietēm. Tā, ka kopā paliek normāls vīrietis ar normālu sievieti
0 1 Vakar 22:08zane
Un kā man riebjas vīrieši pēc 40 !!!!

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © GanGnam.lv 2012 - 2017