Dekrēta atvaļinājuma ilgums dažādās pasaules valstīs

Advertisement
Advertisement

Mazuļa nākšana pasaulē – tas ir vissaviļņojošākais laiks sievietei, kad viņai nepieciešams atbalsts, bet bērnam – mātes uzmanība un rūpes. Tāpēc visās valstīs katrai jaunai māmiņai paredzētas tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu, bet dažās arī uz neapmaksātu, bet ar darbavietas saglabāšanu.

Raksta turpinājums - lapa #1
Likumdošana bieži paredz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu un bērna kopšanas atvaļinājumu. Šodien mēs pastāstīsim tieši par pirmo, jo tas tiek apmaksāts praktiski visās valstīs. Šī nianse jāņem vērā, ja tu dodies uz citu valsti vai precies ar ārzemnieku.
Dekrēta atvaļinājuma ilgums

1. Horvātija

Dekrēta atvaļinājums šajā valstī ir veselas 410 dienas. Piedevām Veselības apdrošināšanas fonds sievietei izmaksā pilnu darba algu, kamēr viņas bērns sasniedz pusgada vecumu. Tā ka šajā valstī māmiņām ir ļoti paveicies.

2. Lielbritānija

Pēc likuma mammām paredzēts 26 nedēļu apmaksāts dekrēta atvaļinājums un, ja ir vēlēšanās, var paņemt vēl 26 nedēļas daļēji apmaksātu atvaļinājumu. Arī tēviem ir tiesības ar bērnu pavadīt laiku līdz 2 nedēļām ar algas saglabāšanu līdz 90%.
3. Zviedrija

Zviedrijā dekrēta atvaļinājums sastāda 480 dienas, turklāt tēvam no tā jāpavada ar savu bērnu 60 dienas. Pārējās dienas (ne mazāk par 180) dekrēta atvaļinājumā atrodas mamma vai vecāki šīs dienas dala savā starpā pēc saviem ieskatiem. Dekrēta pabalsts ir apmēram 80% no algas. Dekrētā mamma var saņemt 25,75% no algas vai visus 100%.

4. Krievija

Sievietēm pēc viņu iesnieguma un pamatojoties uz likumā noteiktā kārtībā izdotās darba nespējas lapas tiek piešķirts grūtniecības un dzemdību atvaļinājumi – 70 kalendārās dienas pirms dzemdībām un 70 kalendārās dienas pēc dzemdībām ar valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta izmaksu federālo likumu noteiktā apmērā.

Pēc tam var noformēt bērna kopšanas atvaļinājumu līdz trim gadiem (apmaksā tikai 1,5 gadu 40% apmērā no darba algas).
5. Kazahstāna, Ukraina

Šajās valstīs dekrēta atvaļinājuma ilgums sastāda 126 dienas – 70 pirms dzemdībām un 56 pēc. Par šo periodu viņas saņem 100% savu darba algu. Tāpat var noformēt neapmaksātu dekrēta atvaļinājumu bērna kopšanai līdz 3 gadiem ar darba vietas saglabāšanu.

6. Somija

Somijā apmaksātais dekrēta atvaļinājums arī ir 126 dienas. Turklāt valsts nodrošina bērnam auklīti.
7. Portugāle

Маmmām pienākas 120 dienu ilgs pēcdzemdību atvaļinājums. Pēc likuma tētim ar bērnu jāpavada 5 apmaksātas dekrēta atvaļinājuma dienas. Par savu pienākumu nepildīšanu tēvam pienākās sods.

8. Francija

Dekrēta atvaļinājums ir 120 dienas – 2 mēneši pirms dzemdībām un 2 pēc tām. Ir jāatzīmē, ka dienu skaits ir atkarīgs no grūtniecības medicīniskiem rādītājiem. Ja ir sarežģījumi, tad atvaļinājums ir ilgāks.
9. Ķīna

Ķīnā mammām ir tiesības uz dekrēta atvaļinājumu uz laiku no 90 līdz 120 dienām ar pilnas algas saglabāšanu un citām izmaksām. Piedevām, jo vecāka mamma, jo garāks atvaļinājums. Ķīniešu tēvi arī var paņemt tikpat ilgu dekrēta atvaļinājumu.

10. Islande

Islandē vīriešu īpatsvars, kuri rūpējas par saviem bērniem, ir 90%. Saskaņā ar likumdošanu, vīrietis, kuram ir piedzimis bērns, var saņemt atvaļinājumu uz 90 dienām tāpat kā sieviete. Šajā laikā viņam tiek maksāts pabalsts 80% apmērā no viņa algas. Abi vecāki var atrasties kopā ar bērnu viņa dzīves pirmajos mēnešos.

Klāt pie šī atvaļinājuma mammām un tētiem pienākās vēl viens 3 mēnešu atvaļinājums. Vecāki paši izlemj, kurš rūpēsies par bērnu, bet kurš strādās.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Šodien 08:25Valdis
par Vaciju viss taisnibu , bet pedejas nav Latvijaa
0 0 10:45 21.03Es
Un Norvēģijā vēl ne tādus skatus var ieraudzīt--kā saka-cēlies un vēlies!
1 1 10:20 21.03ruta
Mēs varam šausmināties un smieties, bet patiesībā viņi ir nelaimīgi cilvēki.
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © Torno.lv 2012 - 2019