Kādā vecumā bērns var sākt izmantot viedierīces

Advertisement
Advertisement

Datoru tehnoloģiju ērā bērnu atkarības problēma no viedierīcēm kļūst aktuāla kā nekad agrāk. Droši vien daudzi ne reizi vien ir vērojuši skatu, kad vecāki iegrūž bērnam rokās viedtālruni, lai no viņa “atkratītos”. “Še tev, gudriniek, multenes un liec vecākus mierā!” – tas ir tik pazīstami, vai ne?

 

Bērni ātri pierod. Kamēr viedierīce rokās, neizdod ne skaņas, bet pietiek tikai to atņemt – uzreiz brēkšana. Bet pēc tam vecāki brīnās, kāpēc nav iespējams atrast kopēju valodu ar bērniem un kāpēc viņiem neveidojas attiecības reālā dzīvē.

 

Raksta turpinājums - lapa #1
Atkarība no viedierīcēm

Saziņas iemaņas mūsos tiek ieliktas jau kopš pašas bērnības. Pēc pediatru uzskatiem, vecums no 0 līdz 3 gadiem ir ļoti svarīgs redzes attīstībai, runas aparāta izveidē un mazuļa vārdu krājuma bagātināšanai. Bērniem līdz 3 gadu vecumam īpaši svarīgi pēc iespējas vairāk sarunāties ar vecākiem un vienaudžiem nevis ar mammas viedtālruni.
Amerikas pediatrijas akadēmija paziņo, ka bērni vecumā līdz 2 gadiem vispār nedrīkst būt pakļauti elektronisku ierīču iedarbībai. Bet vecumā no 3 līdz 5 gadiem, viedierīces drīkst lietot ne vairāk kā 1, no 6 līdz 18 gadiem – ne vairāk kā 2 stundas dienā.

Tajā pašā laikā statistika apgalvo, ka mūsdienu bērni vidēji ekrāna priekšā pavada daudz vairāk laika, 6 – 7 (!)stundas dienā. Vairākums Amerikas bērnu mobilās ierīces katru dienu izmanto no diviem gadiem, bet no 7 – 8 gadu vecuma jau ir pastāvīga piekļuve internetam.
Mobilās ierīces ievērojami palielināja mazu bērnu piekļuvi mūsdienu tehnoloģijām. Tāpēc pediatrs Kriss Rouens uzstāj, lai mobilās elektroniskās ierīces tiktu aizliegtas izmantot maziem bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Lūk, 10 galvenie tāda lēmuma iemesli.

1. Atkarība no viedierīcēm

Jo vairāk vecāki pārbauda pastu, skatās ziņu lenti, šauda monstrus un skatās seriālus, jo vairāk viņi attālinās no saviem bērniem. Pieaugušo uzmanības trūkums bieži tiek kompensēts ar tām pašām viedierīcēm un digitālām tehnoloģijām.
Atsevišķos gadījumos mazulis pats kļūst atkarīgs no portatīvām ierīcēm, interneta un televīzijas. Jau tagad bērnu atkarība no viedierīcēm ieguvusi epidēmijas raksturu. Katrs vienpadsmitais bērns vecumā no 8 līdz 18 gadiem – “digitālais narkomāns”.
2. Kaitīgais izstarojums

2011.gadā Vispasaules Veselības Aizsardzības organizācija un Starptautiskā vēža izpētes aģentūra klasificēja mobilo tālruņu un citu bezvadu ierīču radiosignālu kā potenciālu kancerogēnu, identificējot 2B grupā (”iespējami kancerogēni cilvēkam” faktori).

Tomēr jāpatur prātā, ka bērni ir jutīgāki pret dažādām negatīvām ietekmēm, jo viņu smadzeņu un imūnsistēmas attīstība joprojām turpinās.
3. Ietekme uz smadzeņu attīstību

Bērna smadzenes trīskāršojas apjomā laikā no dzimšanas līdz diviem gadiem un turpina augt līdz 21 gadam. Smadzeņu attīstību agrīnā vecumā nosaka vides kairinātāji vai to trūkums.

Kā liecina pētījumi, smadzeņu stimulēšana ar pārmērīgu viedierīču iedarbību ir saistīta ar kognitīvu aizkavēšanos, palielinātu impulsivitāti, samazinātu spēju pašregulēšanu un pašdisciplīnu.
4. Atpalikšana attīstībā

Sēdēt ar planšeti vai telefonu, tas nozīmē, ka kustību trūkums var novest pie fiziskās un garīgās attīstības aizkavēšanās. Šī problēma ir acīmredzama Amerikas Savienotajās Valstīs, kur katrs trešais bērns iestājas skolā ar atpalicību attīstībā, kas spilgti ietekmē viņa sekmīgumu.

Savukārt, fiziskā aktivitāte uzlabo uzmanību un spēju mācīties un apgūt jaunas lietas. Zinātnieki apgalvo, ka elektronisko tehnoloģiju izmantošana kaitē bērnu attīstībai un nelabvēlīgi ietekmē viņu apmācību.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Saistītie raksti

Spied patīk un uzzini jaunumus ātrāk par citiem

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Šodien 08:25Valdis
par Vaciju viss taisnibu , bet pedejas nav Latvijaa
0 0 10:45 21.03Es
Un Norvēģijā vēl ne tādus skatus var ieraudzīt--kā saka-cēlies un vēlies!
1 1 10:20 21.03ruta
Mēs varam šausmināties un smieties, bet patiesībā viņi ir nelaimīgi cilvēki.
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Rakstīt portālam | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Par sīkdatnēm | © Torno.lv 2012 - 2019